Dimri duhet kaluar në shtëpi me një filxhan çaji dhe një libër të mirë.

Gjatë sezonit më të ftohtë, nuk ka mënyrë më të mirë për të rritur sistemin imunitar sesa një filxhan çaj aromatik dhe të shëndetshëm. Cilado qoftë qëllimi juaj – qetësimi, lehtësimi i rraskapitjes fizike, trajtimi i të ftohtit, gjumi i qetë ose thjesht fillimi i mirë i ditës, ky është pa dyshim ilaçi natyral më efektiv për të bërë në shtëpi. Pasi ju prezantuam me një nga pijet tona të preferuara të dimrit – sot ne jemi duke u përqëndruar në një pije tjetër që na ka bërë përshtypje me përfitimet e saj të shumta për shëndetin dhe mirëqenien.

Çaji është një pije e shkëlqyeshme, më e konsumuara në botë pas ujit, e cila ndihmon në lehtësimin e të gjitha llojeve të sëmundjeve, problemeve të tretjes, stresit, si dhe në uljen e peshës trupore. Vetëm pirja e një filxhani çaji në ditë është treguar për të përmirësuar shëndetin dhe cilësinë e jetës.

Në të vërtetë, natyra na jep një listë të pafund të ilaçeve organike të tilla si vajra esenciale dhe çajra bimorë janë një bazë e mirë për të bërë përzierje. Ne marrim një pasuri të polifenoleve antioksiduese të afta për të luftuar kundër toksinave, sulmeve kimike dhe plakjes së qelizave. Këto mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht sëmundjen e arterieve koronare. Ata gjithashtu kanë veti anti-plakje dhe anti-diabetik. Për shembull, çaji i zi është ai që përmban më së shumti teinë, perfekt për stimulimin e sistemit nervor, si dhe aftësinë për përqendrim dhe vigjilencë. Me 30 deri në 40% të polifenoleve të tretshme në ujë të nxehtë, çaji jeshil ka treguar veti për t’iu kundërvënë çrregullimeve të trurit.

We couldn’t agree more! What’s your favourite tea for a rainy winter day?

>> Comment below! <<
#tea #herbs #plant #plantmedicine #nature #harvest #winter #quotes #winterquote

Kliko Ktu